Nová desková hra WORMS přináší nejen skvělou zábavu inspirovanou legendární počítačovou hrou, ale také jedinečnou příležitost pro fanoušky barvení figurek. V tomto článku se podíváme na samotné figurky, jejich kvalitu, detaily a na postup barvení který jsem zvolil.
Kvalita figurek
Hra obsahuje celkem 34 figurek – 16 figurek červíků a 18 předmětů. Figurky jsou 4 druhů: červík s granátem (nebo cluster bombou), bazukou, uzi a stavební červík s traverzou. Druhy předmětů jsou tří – bedna, barel a nášlapná mina.
Detaily figurek věrně zachycují ikonický styl známý z digitální verze hry — velké oči, široké úsměvy a komicky přehnané proporce. Figurky jsou pravděpodobně odlévané do měkkých forem a tomu bohužel odpovídá i jejich kvalita. Na figurkách jsou velmi výrazné dělící roviny a patrné špatné lícování forem. Přestože se jedná o figurky k deskové hře, kde nároky na zpracování nejsou tak vysoké, mohla by být kvalita vyšší.
Příprava figurek na barvení
Před samotným barvením by bylo dobré odstranit všechny dělící roviny a tmelem zahladit nedokonalosti. Já jsem nicméně figurky nebarvil pro sebe, ale jako zakázku s předem dohodnutým rozpočtem a na tyto opravy tak nebyl čas. Před nanesením základové barvy doporučuji figurky omýt v mírném roztoku jaru a teplé vody, aby se odstranily zbytky separačního prostředku z výroby. Předejde tím budoucím problémům s přilnavostí barvy.
Barvení figurek
Ještě před samotným barvením je dobré si dopředu rozmyslet strategii barvení. Já jsem se rozhodl, že primer a samotná tělíčka nastříkám airbrushem a detaily a zbraně potom dodělám štětcem a že budu používat akryly Vallejo.

Jako základovou barvu jsem použil ověřený černý primer Vallejo. Jakmile zaschl, pustil jsem se do tělíček. Začal jsem nejtmavší barvou, kterou jsem si namíchal z barev Beige red a Burnt red, přesný poměr vám nepovím, protože jsem barvu míchal přímo v airbrushi podle pocitu, ale bylo to přibližně 5:1. Touto barvou jsem pak nastříkal celý povrch červích tělíček. Pro highlight jsem zvolil light flesh, kterou už jsem stříkal pouze seshora abych imitoval zenitální osvětlení. Původně jsem chtěl tímto krokem skončit, ale výsledek byl moc vybledlý, tak jsem se rozhodl přidat ještě střední tóny pomocí basic skin tone, která je více laděná do oranžova. S výsledkem jsem byl nakonec velmi spokojený, díky airbrushi jsem ušetřil spoustu času, nastříkání zabralo i s čištěním pistole 30min, což je čas, kterých bych na 16ti figurkách štětcem nikdy nedosáhl.




Teď už přišel čas na štětec. V rámci co největší časové úspory jsem se rozhodl, že nebudu malovat figurky postupně, ale že udělám jakousi sériovou produkci. Při barvení štětcem vždycky používám mokrou paletu, která jednak udrží barvy déle použitelné, umožňuje jejich snadné míchání a navíc i perfektní kontrolu nad jejich ředěním. Začal jsem s barvou burnt red, kterou jsem nabarvil vnitřky červích tlam (netuším jestli se tomu u červa tak říká) a potom jsem přešel na bloody red, kterou jsem použil na jazyky. Následovala dead white na oči a zuby, tím dostaly červíci výraz a hned se pracovalo veseleji.
V tomto bodě jsem udělal asi největší chybu celého projektu, když jsem začal barvit žluté stavební helmy přímo na černý primer barvou sun yellow. Každý kdo někdy něco barvil žlutou barvou ví, jak hrozivě malé krycí schopnosti mají… no, abych to zkrátil, 8 vrstev bylo pořád málo a proklínal jsem se, že jsem si tam nedal bílý podklad. Zbytek už šel víceméně jako po másle. Light orange na cluster bombu, medium blue namíchaná s trochou field grey na uzi a field grey a goblin green na bazuku. Pro barvení traverzy jsem sáhl do army odstínů a použil RLM65. Na obočí a na zorničky jsem pak použil obyčejnou černou a tím byly samotné postavičky hotové. Ještě zbývalo rozhodnout jak bude vypadat basing. Po dohodě s majitelem bylo jasné, že basing bude jen jednobarevný, aby se hodil ke stylu hry i samotných figurek. Jedna možnost byla černá a druhá výrazná zelená, která by odpovídala té na hrací ploše. Nakonec jsem se rozhodl pro zelenou Scorpy green.

Začal jsem s barely a rozhodl jsem se použít stejný postup jako na figurkách, tedy žádný štětec, jen airbrush. Ti co z vás by chtěly zopakovat můj postup, ale airbrush nemají, nemusí zoufat, stejného efektu lze dosáhnout i štětcem, jen to trvá o poznání déle. Jako základní barvu jsem použil Magic Blue, kterou jsem nastříkal celé barely. Potom jsem si namíchal světlejší odstín z Electric Blue a trošky RLM65. Tuto barvu už jsem stříkal pouze lehce a jen svisle dolů, tam kam by dopadalo světlo. Poté jsem udělal přesný opak s barvou Imperial blue, kterou jsem zvýraznil stíny, tedy místa která směřují k zemi. Tímto postupem lze velmi rychle docílit pěkného efektu.

Podobný postup jsem zvolil i pro miny, kde to bylo o poznání jednodušší. Jako základ jsem použil Goblin green a horní plochy jsem lehce zvýraznil Scorpy green. Na nášlapné čidlo (zřejmě) jsem použil light orange. Tady už jsem chybu neudělal a před barvením oranžovou jsem si udělal bílý podklad.

Nakonec zbývaly jsem bedny, musím říct, že ty se mi líbily ze všech „figurek“ nejvíce. Mají poměrně hezky vymodelovanou strukturu dřeva a oproti ostatním figurkám více detailů. Jako základní barvu jsem namíchal Mournfang brown od Citadel spolu s yellow ochre. Po zaschnutí jsem si vytvořil wash z barvy Rhinox hide. Wash si připravíte jednoduše tak, že barvu přeředíte vodou a ona pak díky kapilárnímu efektu zatéká do všech škrábanců a hran. Tím zvýrazníte model a jednoduše vytvoříte více plastický efekt. Nevýhoda takto připraveného washe je, že velmi rychle usychá, takže musíte pracovat rychle a včas odstraňovat barvu z míst kde ji mít nechcete. Nakonec jsem jen zvýraznil hřebíky šedou barvou.

Dokončení
Protože se jedná o figurky ke stolní hře, kde je předpoklad, že se budou intenzivně používat je důležité je dostatečně zalakovat. Zvolil jsem akrylový saténový lak od Vallejo a nastříkal celkem tři vrstvy. Nakonec ještě bylo nutné přilepit hotové figurky k podstavcům, ty měly být zacvakávací, ale někde se stala a polovina jich prostě nedrží.

Závěr
Musím přiznat, že jsem fanoušek Wormsů a na tuhle práci jsem se těšil, bohužel na začátku mě zklamala kvalita zpracování figurek, ale hned jak jsem začal používat barvy, byla radost z malování zpět. Celý projekt zabral přibližně 10h což je vzhledem k množství figurek rozumné číslo. Na desetibodové škále bych tyto figurky hodnotil následovně:
Kvalita | 3 / 10 |
Detaily | 4 / 10 |
Zábavnost | 7 / 10 |
Poměr cena / výkon | 9 / 10 |
Celkem | 23 / 40 |