
Toto je úvod k sérii článků věnovaných historii různých ponorkových zemí. Chtěl bych zde zúročit svoji vlastně už dvacetiletou aktivitu spojenou nejen se stavbou modelů ale současně i sběrem různých podkladů, a zajímavostí. Pochopitelně modelářská část, tedy přehled starých i dostupných stavebnic, a to i novinek uváděných na trh. Současně budou obsahovat i rady k jejich stavbám. Jedná se tedy o kompilaci všeho toho, co jsem měl na svém starém blogu (Poskytovatel blog.cz se rozhodl ukončit tuto jednoduchou službu, to jen na okraj). Rovněž zde bude souhrnně i to co jsem napsal na Modelforu a pro časopis Modelář. Mojí ambicí je pak vše zkompilovat a poskytnout jako free pdf soubor ke stažení.
Delfíni
V titulku článku jsem dal obrázek tzv. delfínů, tedy odznak amerických ponorkářů. Od kdy se vlastně v Americkém námořnictvu používá. Kapitán E.J.King, velitel 3 ponorkové divize, dlužno poznamenat že King už jako admirál byl během druhé světové vrchní velitel amerického loďstva, návrh 13. června 1923 ministrovi námořnictva (Bureau of Navigation), aby bylo přijato rozlišovací zařízení pro kvalifikované ponorky.

Předložil vlastní náčrt perem a inkoustem, na kterém byl štít namontovaný na koncích paprsků ponorky s delfíny před a za velitelskou věží. Tento návrh byl podpořen velitelem Atlantických ponorkových sil . Během několika příštích měsíců si Úřad pro navigaci (nyní známý jako Naval Personnel Command) vyžádal další návrhy z několika zdrojů. Někteří kombinovali ponorku s motivem žraloka. Jiní zobrazovali ponorky a delfíny a další používali design štítu. Firmu z Filadelfie, která pro námořnictvo vyráběla prsteny po absolventy námořní akademie se obrátila na Úřad pro navigaci s žádostí, aby navrhla vhodný odznak navrhnout. Firma předložila dva návrhy, které byly sloučeny do jednoho návrhu. Tento návrh byl proveden v basreliéfu v hlíně. Byl na něm pohled na příď ponorku plující po hladině s příďovým hloubkovými kormidly upravenými pro potápění, lemované delfíny ve vodorovné poloze s hlavami položenými na horní hraně přídě. Dne 20. března 1924 náčelník Úřadu pro navigaci doporučil ministrovi námořnictva, aby byl návrh přijat. Doporučení přijal Theodore Roosevelt, Jr., úřadující ministr námořnictva. Jeho přijetí je datováno březnem 1924. Dnes se používá podobný design, ale delfín směřují k velitelské věže ponorky.
Ještě doplním několik zajímavostí.:
- Ponorkové odznaky měli vždy nosit důstojníci a poddůstojnický personál kvalifikovaný v ponorkové službě zařazených k ponorkám nebo jednotkám s nimi souvisejícími. Pokud byli převeleni jinam tak toto právo ztráceli
- V roce 1941 byla jednotná pravidla upravena tak, aby umožňovala důstojníkům a kvalifikovaným námořníkům i v případě jiného přidělení, to platí dodnes
- Dne 5. prosince 2012 obdržely první tři důstojnice své delfíny, čímž se zapsaly do historie jako první ženy, které získaly kvalifikaci. film „Periskop nahoru a dolů“ (Down Periscope) byl natočen v roce 1996
- Důstojnici původně nosili bronzovou pozlacenou jehlici uprostřed nad levou náprsní kapsou a nad stuhami a medailemi.
- Poddůstojnický personál nosil odznaky vyšívané hedvábím, bílé hedvábí pro modré oblečení a modré hedvábí pro bílé oblečení. Toto bylo našito na vnější straně pravého rukávu, uprostřed mezi zápěstím a loktem. Zařízení bylo dva a tři čtvrtě palce dlouhé.
- V roce 1943 byla Jednotná pravidla upravena tak, aby stanovila, že „důstojníci, kteří jsou kvalifikováni a následně povýšeni do hodností pověřených nebo praporčíků, mohou nosit podmořské odznaky na levém prsu, dokud se nekvalifikují jako ponorkoví důstojníci, kdy by tyto odznaky byly nahrazena důstojnickou ponorkou.“
- V polovině roku 1947 se vyšívané znamení přesunulo z rukávu nad levou náprsní kapsu.
- Změna Jednotných předpisů ze dne 21. září 1950 povolila vyšívané odznaky pro důstojníky (kromě odznaků na špendlíku) a bronzové, postříbřené odznaky pro poddůstojníky (kromě vyšívaného znaku).
- V průběhu používání se odznak mírně měnil
- Používají se i delfíni speciálních odpornosti
- Označení „delfíni“ není přesné relief spíše odpovídá rybě Zlaku nachovému (Coryphaena hippurus), zvanému také koryféna, doráda nebo mahi-mahi, v angličtině také dolphinfish
Přehled dalších dílů (může se průběžně měnit jejich zveřejňování )
1.díl: Od průkopníků po první světovou válku
2.díl: První světová válka ( B class až R class)
3.díl Pigboats – S class (v přípravě)
4.díl AA class (v přípravě)
5. díl V class (v přípravě)
6. díl Argonaut class (v přípravě)
7.díl Narwhal Class (v přípravě)
8.díl Dolphin Class (v přípravě)
9.díl Cachalot Class
10.díl Porpoise Class
11.díl Perch Class
11.díl Salmon Class
12.díl Sargo Class
13.díl Tambor Class
14.díl Mackerel Class
15.díl Gar Class
16.díl Gato Class
18. díl Balao Class
19.díl Tench Class